Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnega portala MojObrtnik. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.
Promocijsko sporočilo

Varno v zimo

november 2019  |   Eva Mihelič

Varno v zimo

Prihaja hladno obdobje leta, ko vremenske razmere na cestah pogosto povzročajo nemalo preglavic. Vozniki smo dežja, snega, plundre in poledice na cestah bolj ali manj vajeni. Precej pa pomaga, če se zavedamo svojih sposobnosti, predvsem pa sposobnosti in lastnosti vozila, ki ga vozimo. Tokrat smo se osredotočili na vožnjo v neobičajnih vremenskih razmerah z lahkim dostavnikom, kombijem po domače. Na poligonu varne vožnje AMZS na Vranskem smo preizkusili novega Oplovega vivara, z nami pa se je pogovarjal Brane Legan, inštruktor varne vožnje.

Opel Vransko

· V čem se vožnja kombija najbolj razlikuje od vožnje osebnega vozila?

»Prva razlika se pokaže že na prvi pogled. Razlika je v dolžini, širini, višini vozila, pa tudi notranjost vozila se razlikuje od osebnega vozila, ta je pogosto prirejena za prevoz tovora. Te posebnosti so tiste, ki povzročijo tudi dodatne težave.

Če se osredotočimo na kombije, ki so namenjeni prevozu tovora, je teža tista, ki pomembno vpliva na samo vožnjo. Dokler so vozne razmere dokaj normalne, najverjetneje vozniki ne bodo imeli težav. Ko se te poslabšajo, že mokra cesta, deževje je prvi problem, da ne govorimo o še slabših razmerah, ki povzročijo, da se vozilo v določenih situacijah precej drugače obnaša kot osebni avtomobil.

Tudi pnevmatike takih vozil so malenkost drugačne od tistih na osebnih avtomobilih, precej trše so, saj morajo prenašati večjo težo. Na suhem asfaltu razlik praktično ne opazimo, ko pa se razmere poslabšajo, pa se pokažejo tudi te. Precej prej zdrsnejo, zavorna pot je zaradi tega daljša, ko je vozilo še dodatno obremenjeno s tovorom, pa se vse skupaj še poslabša. Dinamika vožnje in obnašanje vozila se ekstremno spremeni. To je tisto, kar nekateri vozniki morda ne poznajo, ali pa šele, ko to spoznajo, vidijo kakšne težave imajo.«

· To jih verjetno tudi najbolj »nese«?

»Ja, to jih najbolj nese. S takim vozilom ni noben problem dosegati tudi visoke hitrosti, na primer po avtocesti peljati se 130 km/na uro. Težava nastane, ko je treba to vozilo ustaviti. Prazno vozilo še gre, pri polnem, ki lahko tehta tudi tri tone in pol, pa je to precej težje. Razlika ni samo v zavorni poti, tudi v obnašanju v ovinkih oziroma v nekem manevru, ko je treba reševati nastalo situacijo.«

Opel Vransko

· Kako oprema vozila vpliva na varno vožnjo?

»Vsa sodobna oprema, v mislih imam elektronske asistenčne sisteme, kot na primer sistem za nadzor vožnje po voznem pasu, sistem za nadzor mrtvih kotov, sistem za opozarjanje na oviro, za ustavljanje pred oviro, tempomat in drugi sistemi vozniku lahko zelo dobro pomagajo pri vožnji. Seveda, če je vozilo opremljeno s temi sistemi, je pomembno, da jih voznik pozna, da razume, kdaj in zakaj opravljajo svoje delo in kako mu lahko pomagajo. Zanašanje, da bodo sistemi opravili neko delo namesto voznika, pa je napačno. Način uporabe omenjenih sistemov je zelo pomemben, ker zahtevajo natančnost pri vožnji in upoštevanje vseh pravil, ki so že tako ali tako predpogoj za varno vožnjo. Takrat bodo ti sistemi zelo dobro opravili svojo nalogo.«

· Katere razmere na cesti terjajo največ veščin?

»Že suha cesta lahko pri naloženem vozilu povzroči težave. Dokler je cesta ravna in so razmere normalne, je s takim vozilom dokaj enostavno voziti. Pomembno je, kako je tovor naložen, ali je ustrezno pritrjen, ali je ustrezno razporejen. Če to ni v redu, se lahko težave pojavijo že pri zaviranju na suhi cesti. Ko se razmere poslabšajo, se je treba zavedati, da bo zavorna pot takega vozila daljša kot v običajnih razmerah. Ko pa se razmere še bolj poslabšajo, prihaja zima, je pomembno tudi, kakšne pnevmatike so nameščene na vozilu letne, zimske ali celoletne. Vse lahko dobro opravljajo svoje delo, če so za to izpolnjeni osnovni pogoji, prvi med njimi je ustrezna hitrost.«

Opel Vransko

· Katere so najpogostejše napake voznikov v zimskih razmerah?

»Najpogosteje se vozniki ne zavedajo zmogljivosti pnevmatik. Nova pnevmatika je najbolj zmogljiva. Ta vozila opravijo veliko kilometrov in zato je dobro vedeti, kakšna je globina profila pnevmatik. Velika razlika je že, če ima pnevmatika 8 ali 6 milimetrov profila, sploh pa, kadar je profila še manj. Že na suhem in ob nizkih temperaturah je zimska pnevmatika tista, ki bo najbolje opravila svojo nalogo. Ko se vozne razmere poslabšajo, pa je izjemno pomembno, da se zavedamo, da bomo rabili daljšo zavorno pot, da avto lahko zdrsne … Poleg tega pa je v takih razmerah način vožnje tisti, ki terja nežnost, občutek, predvidevanje, pravočasno prilagajanje pozicije na vozišču in samega načina vožnje.«

· Lahko zimske razmere vozniki spoznavajo tudi na poligonu?

»Pripravimo lahko vse te poslabšane vozne situacije in jih vozniki potem poskušajo obvladati. Vse delovne površine modulov so po oprijemu za pnevmatike, ki so nameščene na vozilu, res zelo podobne poslabšanim in tudi zimskim razmeram. Oprijemljivost je izjemno slaba. Zato je obisk tečaja tudi s tovornim vozilom zelo primeren, saj voznik spozna, kaj se z vozilom dogaja, spozna in razume, zakaj se to zgodi, in spozna svoje sposobnosti in kako vozilo obvladati. Morda se je že srečal s takimi situacijami na cesti, če se še ni, se lahko slej ko prej, zato je dobro, da se sam z vozilom preizkusi v varnem okolju in pod strokovnim nadzorom v okviru poligona.«

Opel Vransko

· Kako poteka trening varne vožnje s kombijem?

»Vsak tečaj se začne s teoretičnim delom, kjer se seznanijo s posebnostmi samega vozila, s fiziko, s posebnimi pogoji, ki so potrebni za varno vožnjo. Sledi praktični del na poligonu, ki obsega šest osnovnih nalog oz. vaj. Začnemo s položajem sedenja, ki je izjemno pomemben, drža in delo z volanom, ki omogoča lažji način vodenja in nadzora vozila tudi v nekih manevrih reševanja, trening zaviranja v sili, trening izvedbe manevra umikanja na cesti, pa kombinacija zaviranja z umikanjem, vožnja v ovinku in nadzorovanje vožnje v ovinku in seveda, če pride do zdrsa, kako rešiti zdrs avtomobila, ter vožnja preko naprave, ki povzroči, da zanese zadnji del vozila. Velika prednost je, da se vse to opravi pod nadzorom. Vsak voznik pa lahko situacijo tudi večkrat preizkusi in svojo reakcijo popravlja. Na cesti popravka ni.«

· Lahko pridejo s svojimi vozili?

»Absolutno priporočamo, da pridejo s svojimi vozili. Voznik je v svojem vozilu doma, pozna ga. Lahko je vozilo tudi naloženo, obremenjeno. Nekatera vozila so ves čas obremenjena z različno dodatno opremo in napravami, na primer terenska delavnica ali kaj podobnega. Tako voznik res spozna ta del in res vidi, kakšne so njegove možnosti v posameznih situacijah. Omenili smo, dobre vozne razmere, idealni pogoji je najmanj težav, čim se stvar začne poslabševati, več je težav in to lahko tu spoznajo.« 

· Imate še kakšen nasvet za voznike kombijev?

»Taka vozila so vozna z običajno B kategorijo, in kar naenkrat ti običajni vozniki,  postanejo 'profesionalci', čeprav niso profesionalni vozniki. Pogosto se ne zavedajo vpliva tovora. Če naložimo eno dodatno tono, se kombi popolnoma drugače obnaša, kot pa prazen. In ga je precej težje obvladati. To jih preseneti. Torej moj nasvet: ne zanašajte se na znanja in občutke vožnje z osebnim avtomobilom.

Eva Mihelič

 

 

Prijavite se na e-novice,
obveščali vas bomo o novostih
PRIJAVA


©2017-2024 Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije. Vse pravice pridržane.